Skip to content

111 Taylor St

Trenton, NJ 08638

Built 1877

Last Sale Date
Dec 23, 2011

Property Information

Block21906
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800
11%
Improvement Value:$22,900
89%
Total Assessment$25,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,491+4.2%
2024$1,431+0.3%
2023$1,427+0.3%
2022$1,423+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1877