Skip to content

73 West End Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block2203
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
20%
Improvement Value:$32,600
80%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,367+4.2%
2024$2,271+0.3%
2023$2,266+0.3%
2022$2,258+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 3466, Page 21

Property Sale

Sale
$4,300
DeedBook 2243, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1900