Skip to content

21 Murray St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$4,100
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block2606
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
18%
Improvement Value:$34,300
82%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,425+4.2%
2024$2,327+0.3%
2023$2,321+49.8%
2022$1,550+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,100
DeedBook 6105, Page 815

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 3641, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1900