Skip to content

28 Montgomery Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1881

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block2203
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
12%
Improvement Value:$58,000
88%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,823+4.2%
2024$3,669+0.3%
2023$3,659+0.3%
2022$3,648+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 6413, Page 1823Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$61,500

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 6412, Page 557Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4627, Page 234

Property Sale

Sale
$6,700
DeedBook 2463, Page 464

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 2247, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1881