Skip to content

37 West End Ave

Trenton, NJ 08618

Built 2000

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block2205
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
13%
Improvement Value:$61,600
88%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,084+4.2%
2024$3,919+0.3%
2023$3,909+0.3%
2022$3,897+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500
Sq Ft1,196DeedBook 6480, Page 1333Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,196DeedBook 6417, Page 1374Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3927, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2000