Skip to content

29 Montgomery Pl

Trenton, NJ 08618

Built 2000

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block2205
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
13%
Improvement Value:$59,400
87%
Total Assessment$68,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,950+4.2%
2024$3,791+0.3%
2023$3,782+0.3%
2022$3,769+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3970, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 3641, Page 157