Skip to content

648 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2009

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 1, 2010

Property Information

Block22302
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
8%
Improvement Value:$45,900
92%
Total Assessment$49,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,895+4.2%
2024$2,778+0.3%
2023$2,771+0.3%
2022$2,762+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6048, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 2009