Skip to content

620-622 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2012

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block22302
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
7%
Improvement Value:$71,500
93%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,438+4.2%
2024$4,259+0.3%
2023$4,248+0.3%
2022$4,234+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 6160, Page 1494

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5091, Page 488