Skip to content

233-35 Dickinson St

Trenton, NJ 08638

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$125,190
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block22303
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF 5250SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,998
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
71%
Improvement Value:$34,000
29%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+4.2%
2024$6,602+0.3%
2023$6,586+0.3%
2022$6,565+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,190
DeedBook 5183, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4327, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1946