Skip to content

253 Dickinson St

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block22303
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,400
15%
Improvement Value:$19,500
85%
Total Assessment$22,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,328+4.2%
2024$1,275+0.3%
2023$1,272+0.3%
2022$1,268+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5750, Page 214

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5322, Page 31

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2283, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1896