Skip to content

234-238 Dickinson St

Trenton, NJ 08638

Built 1886

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block22304
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
18%
Improvement Value:$22,400
82%
Total Assessment$27,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,589+4.2%
2024$1,525+0.3%
2023$1,522+0.3%
2022$1,517+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6250, Page 98Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2432, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1886