Skip to content

33 Mechanics Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Jan 30, 1986

Property Information

Block22401
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
18%
Improvement Value:$24,000
82%
Total Assessment$29,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,688+4.2%
2024$1,620+0.3%
2023$1,616+0.3%
2022$1,611+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 2325, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1896