Skip to content

1 Mechanics Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block22401
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
18%
Improvement Value:$21,600
82%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,537+4.2%
2024$1,475+0.3%
2023$1,472+0.3%
2022$1,467+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5651, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1920