Skip to content

71 Race St

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$30,500
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block8902
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
17%
Improvement Value:$30,700
83%
Total Assessment$36,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,135+4.2%
2024$2,049+0.3%
2023$2,044+0.3%
2022$2,037+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,500

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6317, Page 78Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$9,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6257, Page 184Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1911