Skip to content

675-679 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block22402
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,500
9%
Improvement Value:$47,600
91%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+4.2%
2024$2,900+0.3%
2023$2,893+0.3%
2022$2,884+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6265, Page 1961Recorded10/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900