Skip to content

62 Mechanics Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2017

Property Information

Block22404
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
21%
Improvement Value:$18,700
79%
Total Assessment$23,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,375+4.2%
2024$1,319+0.3%
2023$1,316+0.3%
2022$1,312+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908