Skip to content

85 Klag Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1892

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block22502
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage846
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
18%
Improvement Value:$19,000
82%
Total Assessment$23,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,352+4.2%
2024$1,297+0.3%
2023$1,294+0.3%
2022$1,290+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5447, Page 105

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4832, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1892