Skip to content

30 Klag Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1924

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block22503
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
5%
Improvement Value:$88,000
95%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+52.5%
2024$3,541+0.3%
2023$3,532+0.3%
2022$3,520+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$96,000
Sq Ft1,630DeedBook 6432, Page 1236Recorded3/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6335, Page 55Recorded7/25/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3081, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1924