Skip to content

369 St Joes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Owner
---
Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block22504
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,100
18%
Improvement Value:$18,900
82%
Total Assessment$23,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,334+4.2%
2024$1,280+0.3%
2023$1,277+0.3%
2022$1,273+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,100DeedBook 6593, Page 1042Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,100DeedBook 6487, Page 1630Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5667, Page 129

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5045, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1896