Skip to content

212 Phillips Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1902

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block9001
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
20%
Improvement Value:$27,600
80%
Total Assessment$34,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,001+4.2%
2024$1,921+15.3%
2023$1,666+0.4%
2022$1,660+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,080DeedBook 6484, Page 567Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902