Skip to content

114 Girard Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1877
Commercial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block22504
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
45%
Improvement Value:$99,000
55%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+4.2%
2024$10,021-6.0%
2023$10,662-34.0%
2022$16,162+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft5,830DeedBook 6367, Page 1935Recorded5/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1877