Skip to content

228 Breunig Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1892

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block22802
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
19%
Improvement Value:$18,800
81%
Total Assessment$23,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,340+4.2%
2024$1,286+93.0%
2023$666+0.3%
2022$664+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft816DeedBook 6534, Page 1549Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$1,500

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 6237, Page 269Recorded12/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1892