Skip to content

818 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block23810
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
30%
Improvement Value:$29,900
70%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+4.2%
2024$2,377+0.3%
2023$2,371+0.3%
2022$2,363+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 6235, Page 903Recorded12/7/2015

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 6221, Page 1064Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4150, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1900