Skip to content

606 New York Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block23301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,778
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,500
50%
Improvement Value:$203,900
50%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,691+4.2%
2024$22,736+0.3%
2023$22,678+0.3%
2022$22,605+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft13,778DeedBook 6286, Page 1730Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950