Skip to content

809 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block26401
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S 13256SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,103
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
36%
Improvement Value:$250,500
64%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,601+4.2%
2024$21,689+0.3%
2023$21,634+0.3%
2022$21,564+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 3982, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1950