Skip to content

922 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block23701
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S 2368SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
21%
Improvement Value:$122,500
79%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974+4.2%
2024$8,612+0.3%
2023$8,590+0.3%
2022$8,563+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3496, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1950