Skip to content

832 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block16308
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
24%
Improvement Value:$81,300
76%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+4.2%
2024$5,957+0.3%
2023$5,942+0.3%
2022$5,922+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6309, Page 1371Recorded12/8/2017

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 6033, Page 298

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5132, Page 15

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3517, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1940