Skip to content

721 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block23702
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
9%
Improvement Value:$78,800
91%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+4.2%
2024$4,843+0.3%
2023$4,831+0.3%
2022$4,815+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5667, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1935