Skip to content

1110-1114 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 11, 2008

Property Information

Block23702
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB 3095SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
16%
Improvement Value:$653,900
84%
Total Assessment$779,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,207+4.2%
2024$43,384+0.3%
2023$43,275+0.3%
2022$43,134+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5791, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1950