Skip to content

722 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block23703
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
16%
Improvement Value:$35,100
84%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+4.2%
2024$2,338+0.3%
2023$2,332+0.3%
2022$2,325+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 6348, Page 803Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920