Skip to content

720 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block23703
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
7%
Improvement Value:$85,400
93%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+4.2%
2024$6,257+162.7%
2023$2,382+0.3%
2022$2,375+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,900
Sq Ft1,368DeedBook 6478, Page 1997Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 6234, Page 1670Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$45,769
DeedBook 3686, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1920