Skip to content

734 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block23706
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
19%
Improvement Value:$37,400
81%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,663+4.2%
2024$2,555+0.3%
2023$2,549+0.3%
2022$2,541+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6351, Page 1222Recorded12/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4389, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1920