Skip to content

819 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block23905
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
19%
Improvement Value:$60,900
81%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,362+4.2%
2024$4,186+0.3%
2023$4,176+0.3%
2022$4,162+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6221, Page 1731Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4933, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920