Skip to content

527 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Oct 2, 2008

Property Information

Block23803
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
66%
Improvement Value:$43,100
34%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+4.2%
2024$7,053+0.3%
2023$7,036+0.3%
2022$7,013+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 5941, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1950