Skip to content

333 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block15201
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage4,962
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
20%
Improvement Value:$169,400
80%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+4.2%
2024$11,785+0.3%
2023$11,756+0.3%
2022$11,718+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft4,962DeedBook 6328, Page 338Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2961, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1950