Skip to content

845 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1926

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block23808
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,300
21%
Improvement Value:$49,300
79%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,631+4.2%
2024$3,485+0.3%
2023$3,476+0.3%
2022$3,465+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3216, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1926