Skip to content

828 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block23809
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
23%
Improvement Value:$43,300
77%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,260+4.2%
2024$3,129+0.3%
2023$3,121+0.3%
2022$3,111+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6304, Page 1188

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3909, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920