Skip to content

820 Ohio AveTrenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 1984

Property Information

Block23810
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
31%
Improvement Value:$28,000
69%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,367+4.2%
2024$2,271+0.3%
2023$2,266+0.3%
2022$2,258+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900