Skip to content

628 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1914

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block23810
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
12%
Improvement Value:$107,400
88%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,077+4.2%
2024$6,792+0.3%
2023$6,775+119.0%
2022$3,094+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,512DeedBook 6574, Page 1051Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,512DeedBook 6423, Page 535Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6189, Page 1006Recorded3/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5073, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1914