Skip to content

1138 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1889

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block23901
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
9%
Improvement Value:$117,100
91%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,702+4.2%
2024$8,351-20.5%
2023$10,506+166.6%
2022$3,941+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,250DeedBook 6427, Page 155Recorded1/2/2021

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 6278, Page 405Recorded3/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1889