Skip to content

910 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jan 26, 1988

Property Information

Block23903
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,153
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
20%
Improvement Value:$51,600
80%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,759+4.2%
2024$3,607+0.3%
2023$3,598+0.3%
2022$3,587+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2431, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1920