Skip to content

836 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1924

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block23906
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
22%
Improvement Value:$50,700
78%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+4.2%
2024$3,619+0.3%
2023$3,609+0.3%
2022$3,598+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3967, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1924