Skip to content

825 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block23907
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
17%
Improvement Value:$71,900
83%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+4.2%
2024$4,827+0.3%
2023$4,814+0.3%
2022$4,799+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,872DeedBook 6506, Page 383Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3720, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1925