Skip to content

816 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block23907
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
9%
Improvement Value:$160,200
91%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198-23.7%
2024$13,361+73.5%
2023$7,702+22.4%
2022$6,293+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 6478, Page 1004

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,664DeedBook 6478, Page 1004Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6182, Page 95Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1911