Skip to content

1128 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block24002
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
14%
Improvement Value:$98,200
86%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619+4.2%
2024$6,352+0.3%
2023$6,336+0.3%
2022$6,315+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,128DeedBook 6424, Page 485Recorded12/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4586, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1910