Skip to content

1152 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block24002
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
21%
Improvement Value:$47,700
79%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+4.2%
2024$3,351+0.3%
2023$3,343+0.3%
2022$3,332+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
Sq Ft1,225DeedBook 6482, Page 93Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4480, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1911