Skip to content

1131 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block24003
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
17%
Improvement Value:$66,700
83%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+4.2%
2024$4,465+0.3%
2023$4,454+0.3%
2022$4,439+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,521DeedBook 6251, Page 585Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5980, Page 280

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4914, Page 234

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2298, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1896