Skip to content

1133 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 4, 2017

Property Information

Block24003
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB 2100SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
83%
Improvement Value:$16,100
17%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,505+4.2%
2024$5,283-30.5%
2023$7,602+0.3%
2022$7,577+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000

From:

To:

DeedBook 6278, Page 413Recorded3/2/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1970