Skip to content

532 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 3, 1985

Property Information

Block24004
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$151,100
64%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,696+4.2%
2024$13,144+0.3%
2023$13,111+0.3%
2022$13,068+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2294, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950