Skip to content

727-729 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block24607
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
40%
Improvement Value:$79,500
60%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+4.2%
2024$7,432+0.3%
2023$7,413+0.3%
2022$7,389+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950